środa, 12 sierpnia 2015

Kilka słów o tym, jak zacząć projekt "będę fit"

Kilka słów o tym, jak zacząć projekt "będę fit"

    Wydawałoby się banalnie proste: kupujesz karnet na siłownię, buty do biegania, zaczynasz jeść kurczaka z ryżem i świat nabiera barw, a Ty w lustrze oglądasz swoją nową, piękną sylwetkę. Niestety sprawa nie jest taka prosta. Wciąż brakuje Ci zapału, czasu, nie wiesz od czego zacząć, czujesz się zagubiona i tak mija kolejny dzień. Czasem nawet się uda i na jakiś czas wprowadzisz zmiany, ale po dość marnych efektach dajesz sobie spokój.

1. Po pierwsze podejmij wyzwanie i zacznij zmienić swoje życie dziś! 
      Nie czekaj do jutra, do Nowego Roku, do poniedziałku, do pierwszego września etc. Zacznij już teraz, w momencie gdy czytasz ten artykuł.
Zmiana stylu życia powinna być trwała. Nie chodzi tutaj o dietę cud, zrzucenie oponki, kaloryfer czy jakiś krótkotrwały żywieniowy detox. Weź sobie do serca, że od dziś Twoje życie będzie zdrowsze, lepsze i takie już pozostanie. 



2. Jasno i wyraźnie ustal swój cel. 
      Bardzo istotne jest,  abyś przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań jasno ustaliła cel. Cel główny możesz następnie podzielić na mniejsze cele i realizować je etapami. Jeżeli ten pomysł wydaje Ci się zbyt zaawansowany, zbyteczny i myślisz „a nie można tak po prostu zacząć?” to zastanów się ile razy próbowałaś wcześniej bez jasno określonego celu i  jaki był tego efekt. 
Za cel możesz postawić sobie: schudnięcie, poprawienie proporcji sylwetki, wzmocnienie kondycji, ale może być to też znalezienie wartościowego hobby lub sposobu na aktywny wypoczynek, spędzanie czasu z bliskimi lub po prostu ćwiczenie dla lepszego samopoczucia, zmiana stylu życia na zdrowszy. Nie każda osoba musi dążyć do płaskiego brzucha i okrągłej pupy. 
     Określenie celu będzie Ci potrzebne do tego, żeby dopasować rodzaje aktywności fizycznej oraz sposób żywienia w najlepszy dla jego osiągnięcia sposób. Dla przykładu: jeżeli Twoim celem jest poprawa wydolności, marzysz o wzięciu udziału w półmaratonie, a nawet maratonie, Twoim treningiem będzie trening biegacza. Będziesz pracowała nad techniką biegu oraz wykonywała treningi poprawiające pracę Twojego serca i płuc, aby osiągnąć jak najlepszą wydolność. Jeżeli pragniesz popracować nad sylwetką najlepszą formą treningu dla Ciebie będzie trening siłowy. Są osoby, którym zależy na budowaniu ogólnej formy- jeżeli do nich należysz, próbuj różnych form aktywności fizycznej, przeplataj trening siłowy z treningami zwiększającymi sprawność oraz wydolność. 
   Najlepiej jeżeli cel będzie w jak największym stopniu mierzalny, czyli taki, który będziesz mogła zmierzyć. Oczywiście jeżeli zdecydujesz, że chcesz ćwiczyć dla lepszego samopoczucia lub żeby mieć zajęcie, nie będzie mowy  o zmierzeniu poziomu osiągnięcia celu. Natomiast, gdy celem będzie schudnięcie zmierzenie stopnia dotarcia do celu nie będzie stanowiło już dla Ciebie problemu. Podobnie przy treningu dla wzrostu siły czy wydolności pomiary są możliwe do wykonania i będą dla Ciebie świetnym narzędziem. Nic tak nie cieszy jak widoczne efekty ciężkiej pracy. 
    Kolejną bardzo istotną sprawą jest osiągalność celu. Owszem mówi się „dla chcącego nic trudnego”, ale myślę, że lepiej cieszyć się z małych sukcesów, niż ryzykować i później smucić porażką, która może Cię zdemotywować. Nie narzucaj sobie dużego tempa, a cel określ w taki sposób, aby jego osiągnięcie wymagało wysiłku, ale było możliwe.

3. Nie rzucaj się z motyką na słońce
     Dostosuj narzędzia i sposób ich użycia do potrzeb osiągnięcia celu i własnych możliwości. Czym większą zmianę chcesz przeprowadzić tym spokojniej i „łagodniej” zacznij. Karnet na siłownię, 5 treningów w tygodniu i sałata na wszystkie posiłki wykończą Cię po kilku dniach i cały wysiłek pójdzie na marne. Nie ryzykuj porażki. Zacznij stopniowo i z głową, a gdy zmiana stanie się codziennością, będziesz mogła wprowadzić następną.

4. Mierz siły na zamiary
     Czyli po pierwsze pkt 2 i 3, a po drugie ustal na co możesz sobie pozwolić. Pracujesz, masz dzieci i obowiązki domowe? Zastanów się ile czasu możesz poświęcić na trening, co możesz zmienić, aby tego czasu mieć więcej, jak przygotowywać posiłki itp. Jeżeli masz rodzinę koniecznie porozmawiaj z partnerem o swoich planach i poproś go o wsparcie. Ustalcie wspólnie kwestie czasu Twoich treningów, opieki nad dziećmi i gotowania. Być może Twój partner zainteresuje się tematem i sam będzie chciał współtworzyć i jeść fit-posiłki, iść na dłuższy spacer z dziećmi itp.

5. Idź własnym rytmem
     Wymiana doświadczeń i porady od przyjaciół i rodziny są zawsze bardzo wartościowe, ale abyś mogła na stale zmienić swój styl życia, musisz poznać i słuchać samej siebie. To, że koleżanka schudła na takiej czy innej diecie, a siostra jest w świetnej formie bo chodzi na Zumbę nie oznacza, że ta dieta i ta forma treningu będą dla Ciebie odpowiednie. Idź powoli do przodu i obserwuj siebie, naucz się słuchać swojego ciała.
    Oczywiście musisz być też ostrożna, aby nie stawiać sobie zbyt wielu ograniczeń i na starcie nie szukać wymówek typu "to ćwiczenie nie jest dla mnie bo się szybko męczę", "muszę jeść chleb bo nic innego nie lubię" itp. Słuchaj siebie, ale stawiaj też sobie wymagania  i trzymaj poprzeczkę odpowiednio wysoko.

6. Nie szukaj barier
    Pamiętaj szklanka jest zawsze do połowy pełna. Bardzo wiele osób zrzuca winę za własne niepowodzenia na czynniki zewnętrzne, inne osoby, sytuacje, na które nie mają wpływu. Nie zastanawiaj się co może Ci utrudnić wprowadzenie zmian w Twoim życiu, poświęć ten czas na wymyślenie sposobów, aby pomyślnie zrealizować plan. Szukaj rozwiązań, a nie problemów.




Od lewej: sierpień 2012, październik 2012, grudzień 2014, kwiecień 2015


     7. Monitoruj
   Sprawdzaj wyniki swojej pracy i w miarę tego jakie efekty ona przynosi, dopracowuj swój plan działania.


8. W miarę możliwości zasięgnij pomocy
     Wspaniałym rozwiązaniem jest sięgnięcie po pomoc trenera personalnego i dietetyka lub najlepiej dwa w jednym. Wiąże się to jednak z pewnymi kosztami i nie jest ,wbrew temu co by się wydawało, bardzo proste. Trenerów i doradców żywieniowych  jest obecnie bardzo wielu dlatego wybierając osobę, z którą będziesz chciała współpracować sprawdź jej CV, wykształcenie oraz opinie klientów. 
    Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na długotrwały kontakt z trenerem lub doradcą żywieniowym sprawdź warunki finansowe pojedynczych konsultacji lub opieki online. Zorientuj się także w ofertach poszczególnych klubów fitness- niektóre w ramach karnetów oferują doradztwo żywieniowe i plany treningowe.


      9. Szukaj inspiracji
      Pomóż sobie szukając inspiracji do zmiany stylu życia w Internecie i różnego rodzaju czasopismach. Eksperymentuj z gotowaniem i ciesz się tym co robisz. Rozmawiaj z ludźmi, poznawaj, uśmiechaj się, a szybko przekonasz się ile energii można otrzymać z relacji z innymi.






10. Działaj i  bądź dumna z tego kim jesteś!
    Trzymam za Ciebie kciuki <3



  1. "mierzalny, czyli taki, który będziesz mogła zmierzyć. " LOL :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pleonazm (z gr. pleonasmos „nadmiar”), pot. masło maślane – wyrażenie, w którym jedna część wypowiedzi zawiera te same treści, które występują w drugiej części (tzw. treści nadmiarowe); jeden z błędów logiczno-językowych.
      Język polski, poziom szkoły podstawowej.;) LOLx2

      Usuń
    2. Nie każdy kończy liceum i studia więc jest szansa, że większa część społeczeństwa jest w stanie zrozumieć język, którym piszę. Miłego wieczoru :-P .

      Usuń
  2. Bardzo mądry post.Muszę zastosować się do Twoich rad. Pozdrawiam Marzena.

    OdpowiedzUsuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Start typing and press Enter to search